Poletni obhodi Miklavža

Luka Kropivnik razmišlja o decembrskih miklavževanjih med slovenskimi izseljenci v Avstraliji.

Luka Kropivnik

Slika 1: Otroci nastopajo Miklavžu v Kewju, Melbourne, Viktorija, Avstralija. Foto: Luka Kropivnik, december 2024.

V eni od prvih številk časopisa Vestnik iz leta 1955, tj. časopisa Slovenskega društva Melbourne, lahko beremo naslednje: »Dne 3. decembra (1955 op. a.) je v St. Albansu hodil sv. Miklavž in menda tako prvikrat obiskal Slovence v Avstraliji. Bili so to nepozabni trenutki, ne samo za naše male, čijih oči so v nemem začudenju strmele zdaj v svetnika, zdaj v prijazno se smehljajoče angelčke in z nemajhnim strahom v tulečega parkeljna, temveč tudi za nas odrasle. Misli so nam uhajale nazaj v brezskrbne čase, ko smo se tudi mi  stiskali v naročja drage mame in se tesno oklepali močne očetove roke ob pogledu na častitljivo dobrotno lice sv. Miklavža.«

Praznovanje svetega Miklavža je eno najstarejših skupinskih praznovanj, ki jih slovenski izseljenci in njihovi potomci v Avstraliji obeležujejo že od začetkov svojega organiziranega delovanja v petdesetih letih 20. stoletja v nacionalnih društvih. Podobno so se za ta praznik organizirali tudi Slovenci v Argentini (glej npr. Repič 2006).

Praznovanja in »obhodi« sv. Miklavža so se skozi zgodovino spreminjali, program, ki je spremljal prihod dobrega moža, se je v obdobju med 1958 in 1990 v nekaterih društvih razvil v dvodnevno praznovanje: prvi dan so z zabavo dobremu možu nazdravljali odrasli, naslednji dan pa je bila otrokom namenjena prireditev. Miklavževanje je s časom postala manifestacija, ki so jo prirejali v najrazličnejših društvih in je kot družabni dogodek v klube in slovenske verske centre privabljala vse generacije slovenskih izseljencev v Avstraliji. V nekaterih klubih je sicer poleg Miklavža ali pa namesto Miklavža otroke obdaril dedek Mraz, a je bilo to redkeje.

Slika 2: Vabilo na miklavževanje v Slovenskem društvu Melbourne. V: Gelt, 2010.

Ker december predstavlja enega od toplejših mesecev na južni polobli, so tudi prevozna sredstva sv. Miklavža prilagojena poletnim temperaturam in domišljiji vpletenih. Predstavnica druge generacije Slovencev se tako spominja prihoda sv. Miklavža v osemdesetih letih: »Miklavž pri nas ne more priti s sanmi, saj ni snega, zato pa smo videli že vse sorte. Enkrat se je pripeljal na Harley Davidsonu, pa enkrat s kabrioletom in ko so se pripeljali pred vhod v dvorano, sta iz prtljažnika skočila dva parkeljna. Otroci smo se tako razbežali, da ti ne znam povedati. Smo mislili, da so v prtljažniku darila.«

Tudi sam sem se v prejšnjem tednu udeležil prvega v vrsti miklavževanj v letošnjem letu v Viktoriji, in sicer v verskem središču v Kewju v Melbournu.[1] Otroci iz Slomškove šole so pripravili kratek kulturni program za vse udeležence, pozneje pa je Miklavž razdelil darila, ki so jih čakala pod novoletno jelko v dvorani pod cerkvijo sv. Cirila in Metoda v Kewju. Darila so dobile tudi gospe, ki tam vsako nedeljo po maši skrbijo za čaj, kavo in pecivo. Miklavž je tudi tokrat v dvorano privabil različne generacije Slovencev v Avstraliji, četudi menda v manjšem številu kot v prejšnjih letih.

Miklavž in parkeljni pa bodo v tem tednu še razlog za druženje Slovencev v Avstraliji. »Mlajši slovenski priseljenci«[2] pripravljajo že deveto tradicionalno poletno miklavževanje z naslovom Park–eljni z žarom 7. decembra v Yarraville parku v Melbournu; v nedeljo, 8. decembra, pa bo Miklavž obiskal otroke v Geelongu in v Slovenskem klubu Jadran, kjer sledi zabava z ansamblom Alpski muzikantje/Alpen Musikanten: Alpine Folk Music from Slovenia & Austria, limonado in sladoledom za najmlajše.



Viri in literatura:

Gelt, Draga: Golden Harvest and Beyond. Melbourne: Slovenian Association Melbourne, 2010.

Repič, Jaka: »Po sledovih korenin.« Ljubljana: ZIFF, 2006.

Vestnik, letnik 1, številka 4, 1955

[1] Miklavževanje so 1. decembra imeli tudi v sydneyjskem Klubu Triglav. Tam so za otroke pripravili različne aktivnosti, kot so poslikava obraza, napihljiva igrala in darila. S podobnim spremljevalnim programom, kot je bil v Sydneyju, je 24. novembra Miklavž obiskal tudi otroke in odrasle v Adelajdi.

[2] Po podatkih Statističnega urada Avstralije se je v Avstralijo od leta 1991 do 2021 na novo priselilo okoli 1200 Slovencev.

Luka Kropivnik
+ posts